Klub vojenské historie Zlaté Hory

Bratislava – Slovensko

V pátek odpoledne 20. května 2016 jsme se sešli v autobuse jedoucím směrem na Bratislavu. Bohužel pouze v počtu 17 vojáků. Avšak všichni s velkým očekáváním, jak to vše dopadne. Čekaly nás oslavy 207. výročí obléhání Bratislavy Napoleonem.

Do Bratislavy jsme dojeli kolem půl deváté večer a snažili se co nejdříve postavit svou část tábora na vymezeném prostranství parku Janko Krála. Díky tomuto pozdnímu stavění, které skončilo za tmy, jsme promeškali první kanonádu přes Dunaj a uvítací ohňostroj.

Večer jsme se sešli u ohně, někteří se prošli po táboře uvítat se s přáteli s Polska i Slovenska. Večer byl veselý a ne všem se ráno chtělo ze spacáků vylézat … 🙂

Po snídani jsme se mohli nachystat na pochod a všechna vojska vyrazila do ulic Bratislavy. Přešli jsme slavný bratislavský Most SNP s vyhlídkovou kavárnou a po zastavení na Rybném námestí jsme pokračovali centrem Bratislavy až na Primaciálne námestie, kde bylo slavnostní zahájení oslav.

Následovala slavnostní salva každé jednotky a pak hodinka na odpočinek v centru a fotografování s turisty. Během návratu jsme se pokusili na mostě ostřelovat motorový člun, který pod salvou pušek zbaběle otočil a prchal do přístavu. 🙂

Po návratu do parku jsem s chutí poobědvali a od 14 hodin do 16 hodin byla vojska k dispozici návštěvníkům parku k prohlídce tábora.

V 17 hodin následovala bitva, při které duněla děla parkem a kopyta koní dusala po travnatém parku. Ti kteří padli pod děla, měli co dělat, aby nepřišli o rozum při palbě velkých kanónů nad svými hlavami.

Po bitvě a přehlídce jednotek pochodem po bojišti jsme se odebrali do tábora a těšili se právem na večeři. Grilované vepřové koleno se zelím bylo opravdu skvělé a každého zasytilo. 🙂

Večer opět následovalo ostřelování Bratislavy řadou děl přes Dunaj a že bylo na co koukat.

Pak už jen malé pivní osvěžení v centru Bratislavy, ulehnout a ráno sbalit tábor, uklidit po sobě a vydat se na zpáteční cestu k domovu.